krokos.net.pl
Masz wyłączoną obsługę javascript, niektóre funkcje na stronie mogą działać nieprawidłowo
06.11.2024
Arletta, Feliks, Leonard, Ziemowit
dziś jest : 311 dzień roku wschód słońca o : 6:41 , zachód o : 16:13 koniec roku za : 54 dni
GÓRY - SZLAKI
Znakowanie szlaków w Polsce datuje się na koniec XIX wieku. W okresie tym Walery Eliasz Radzikowski wytyczył po raz pierwszy szlak turystyczny w Tatrach, szlak ten prowadził z Toporowej Cyrhli przez Polanę Waksmudzką do Morskiego Oka.
Obecnie na terenie polskich gór oddanych jest do dyspozycji turystów około 9500 km szlaków. Wszystkie szlaki "oznaczone" znajdujące się na terenie naszego kraju podlegają ochronie prawnej.
Rozróżniamy trzy zasdnicze grupy symboli stosowanych do oznakowania wszystkich szlaków :
  • znaki które określają przebieg szlaku,
  • znaki które określają przebieg szlaków specjalnych (dojściowych, rekreacyjnych, dydaktycznych, spacerowych),
  • znaki informacyjne i ostrzegawcze.
Szlaki oznaczane są za pomocą kolorowych znaków trójpasowych, (zewnętrzne pasy są zawsze koloru białego, natomiast pas środkowy może mieć kolor - w zależności od znaczenia: czerwony, niebieski, zielony, żółty lub czarny.
- Szlak żółty - szlak łączący ze sobą inne szlaki (oznakowane innymi kolorami).
- Szlak czerwony - oznacza ważny szlak grzbietowy
- Szlak zielony - prowadzi np. do miejsc ciekawych turystycznie.
- Szlak niebieski - szlak "dalekobieżny", który łączy wyjście szlaku z ośrodkami turystycznymi.
- Szlak czarny - szlak "dojściowy", np. do jakiegoś miejsca.
( znakowanie w kolorze czarnym występuje tylko w Polsce )
U W A G A !!! - Bardzo często kolor szlaku jest mylnie interpretowany i wiązany ze stopniem trudności, jest to jednak jak najbardziej błędna interpretacja ! Kolory szlaków nie oznaczają wcale stopnia ich trudności.
Dzięki temu systemowi możemy przeliczyć czas naszej ewentualnej wycieczki. Lista zawiera spis punktów "przelotowych" i początków tras znakowanych. Aby obliczyć czas trasy wystarczy jedynie wskazać punkt gdzie chcemy rozpocząć naszą wyprawę, a następnie podążać kolejno zaplanowaną trasą wskazując punkty przelotowe (przez które chcemy przejść). System sam obliczy nam czas pomiędzy wybramymi punktami, czas łączny i wyświetli wybraną przez nas trasę.
Podane czasy są czasami "średnimi" - dla przeciętnego piechura, w średnich warunkach pogodowych, przy tempie około 4 km/h. Obliczony przez nas czas może ulec zmianie, musimy wziąć pod uwagę : ewentualną nagłą zmianę pogody, postoje, przerwy, inne okoliczności zależne od nas samych bądz nie.
online : 1 użytkownik, dziś odwiedziło : 10 osób
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym informujemy, że strona krokos.net.pl w swoim działaniu korzysta z zapisywanych informacji w postaci ciasteczek (ang. cookies).
Pajacyk - Nakarm Głodne Dziecko
powered by scms © 2004 - 2024 design by sid